Mr. Vlasic needs to buy 2 pens each for the 17 students in his class. If pens come in packs of 6 and each pack costs \( $2.35\), what is the minimum amount that Mr. Vlasic must spend?

\(\$14.10\)

Explanation

Mr. Vlasic needs to buy 34 pens in all. Since the pens come in packs of 6, Mr. Vlasic must buy at least 6 packs (36 pens) in order to have enough pens for all his students. So Mr. Vlasic must spend at least \(6 \times $2.35 = $14.10\)

Visit our website for other ASVAB topics now!